roots.co.il

פעילויות לקשישים - החיים רק מתחילים בגיל השלישי


פעילויות לקשישים

אם רוצים להבין את החשיבות של פעילויות בגיל השלישי, מספיק להסתכל איך החבר'ה בקיבוצים נראים בגיל הזה

מחקרים רבים שנערכו במדינות שונות ברחבי העולם חיזקו את ההבנה הברורה כי אדם פעיל הוא חיוני יותר, בריא יותר ומאושר יותר. אם מביטים במה שמכונה בקיבוץ
בית הורים, ניתן בקלות לראות כי האנשים שבו, בגילאים מתקדמים מאד, מנהלים חיים מלאים, עשירים וגם שמחים.

בראש ובראשונה, חשובה פעילות שנותנת משמעות ועניין לבריאות הנפשית. מעבר לכך, סוגים רבים של פעילויות לקשישים מאמנים ומשפרים את היכולות הקוגניטיביות והפיזיות – וכך משמשות גורם המעקב תופעות שמתקשרות לגילאים מתקדמים.


פעילויות בבתי אבות


בתי אבות שמים דגש רב על הפעילויות השונות שמתאפשר לדיירים לבצע. ניתן לדבר על מספר סוגי פעילויות לקשישים: ספורט, יצירה, פעילויות חברתית, שיפור יכולות קוגניטיביות ומוטוריות ועוד.

הרובד הבסיסי של הפעילויות נועד לגרום לדייר בתי אבות לא לשבת כל היום, ולהפעיל מעט את הגוף. לכן, כמעט כל בית אבות יציע מגוון שיעורי תנועה, מחול או ספורט. אולם, ככל שהגיל מתקדם יש חשיבות מיוחדת לפעילות קוגניטיבית של ממש – שכן מחקרים הראו שפעולה מחשבתית מאומצת עשויה לסייע לשמור על תפקוד מלא, ולעכב מחלות הקשורות לירידה ביכולת מנטליות (כגון אלצהיימר). בין הפעילויות עליהם מצביעים המחקרים כיעילות נכללים גם פתירת תשבצים ו"סודוקו", קריאת ספרים ואפילו משחקי מחשב שדורשים חשיבה (ובפרט המשחק המוכר "באבלס"). מעבר לכך יש צורך לשמור על הסקרנות והעניין של הקשישים על-ידי שילוב של מרצים חיצוניים במסגרת פעילויות שעורכים בתי אבות. מסיבה זו מקפידים להזמין מרצים חיצוניים, ומאפשרים לדיירים ליזום הרצאות בנושאים המעניינים אותם.

פעילות נוספת האהודה במיוחד על דיירים בבתי אבות היא מפגש עם ילדים מתנדבים – מתנועות נוער או ממקלטים לילדים בסיכון (לדוגמה, בירושלים מקלטים רבים לילדים נוהגים ליצור קשר עם בתי אבות, וכך משתלבים הילדים בפעילויות לקשישים, בייחוד בזמן החגים).


חוגים בבתי אבות

מרבית בתי האבות פותחים כל יום במפגשים חברתיים, הכוללים עדכונים ודיונים בנושאים אקטואליים. כמו כן, במקומות מסוימים (כמו בית הורים "נוה שלו" בפתח תקווה), מאפשרים פעילויות לקשישים עם חיות כדרך לפתוח את היום. בהקשר זה ראוי לציין כי נמצא גם שקשר עם בעלי חיים תורם רבות לאיכות החיים של קשישים. בהמשך היום מאפשרים בתי אבות לדיירים להשתתף בשלל פעילויות, בעיקרן בתוך בית האבות אך חלקן מחוצה לו – יציאה לסרטים, הצגות, חוגים ועוד. בבית האבות העירוני שברמת גן, מציעים לדירים באופן יומיומי כמעט חוגים של התעמלות רגילה וכן שיעורי יוגה.

ישנן רשתות של בתי אבות, דיור מוגן לקשישים, או "בית הורים" אשר שמים דגש מיוחד על פעילויות במשך כל היום. רשת משען, שלה סניפים רבים ברחבי הארץ, מקפידה על מגוון רחב של פעילויות: חוגי יציריה (קרמיקה, ציור ועוד), פעילויות עם מחשבים, חוגי דרמה ושפות, קונצרטים, הרצאות ועוד.

כמובן גם שככל שמדובר בבית אבות יוקרתי (ויקר) יותר, כך היצע הפעילויות מגוון יותר. ב"אחוזת ראשונים", בית הורים שבראשון לציון, ניתן למצוא פעילויות שלא היו מביישות כפר נופש – בריכה, חדר כושר, חוגים רבים כגון טאי-צ'י ופלדנקרייז, שולחן ביליארד, ספרייה ועוד עשרות פעילויות לקשישים.


חשוב לזכור שלא כמות הפעילויות היא שחשובה לדייר בבית אבות, אלא ההתמדה.
גם אם יש רק פעילות אחת, אך הדייר נהנה ממנה ומתמיד בה, היא יכולה להשיג אפקט משמעותי יותר מעשרות פעילויות אותן מבצעים באופן חד-פעמי

 

 10/07/2011    המאמר עודכן בתאריך 28/07/2013    roots.co.il
פורום בתי אבות / דיור מוגן

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר roots.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2022 roots.co.il כל הזכויות שמורות
אתר בתי אבות מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים בתחום
מחפשים בתי אבות מומלצים? מלאו את הטופס וקבלו הצעות
בית זה לא רק 4 קירות אלא מקום שיספק את כל הצרכים ליקיריכם - השאירו פרטים ומייד נחזור אליכם עם הצעות מהמקומות הטובים ביותר.

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
גיל:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!