roots.co.il

הקש ששבר את גב הקשיש- בעיות נפוצות במעבר אל בתי אבות וכיצד להתמודד עימן


דיור מוגן
בתי אבות" הפכו ל"דיור מוגן", ואז ל"אחוזה לגיל השלישי", ולבסוף "בית הורים". רק מלהסתכל על המאמץ המתמשך הזה לשנות את ה"מיתוג" של בתי אבות אפשר להבין את הקושי המתמשך, הן מצד בתי אבות והן מצד המשפחה, לגרום לקשיש להתעלם משפע הסטיגמות השליליות שנוצרות לגבי מוסדות מוגנים לגיל השלישי ומעלה.


למזלנו הרב בשני העשורים האחרונים הושקעה תשומת לב רבה יותר (אם כי אולי עדיין לא מספקת) לחקר הזיקנה- הגרונטולוגיה, ובכלל זאת בעיות סוציאליות ופסיכולוגיות האופייניות לגיל. באופן טבעי מחקרים רבים בדקו את ההשפעות של הדרכים החדשות של החברה שלנו "להתמודד" עם הזיקנה.

נבדקה תוחלת החיים של דיירי בתי אבות, מדדי אושר ואיכות חיים של דיירי
בית הורים, השפעות של פעילות לקשישים על מחלות (מוחיות, נפשיות וגופניות) ועוד. אולי באמצעות עובדות "סולידיות" אפשר לעזור להתגבר קצת על הפחדים שלכם ושל ההורים.


תוחלת חיים עולה , אז למה צריך בית אבות?

המשתנה ש(כך לפחות נראה...) הכי קל לבדוק הוא תוחלת החיים. תוחלת החיים הצפויה של דיירי
בתי אבות (והכוונה כאן בית הורים ולא מוסדות סיעודיים וכו') גבוהה יותר מקבוצות הביקורת ברוב המדינות המערביות. מחקרים שבדקו יותר לעומק את הנתונים הללו מצאו כי תוחלת החיים עולה במעבר לדיור מוגן במיוחד כאשר מתקיימים אי אלו מן התנאים הבאים:

1.      הקשיש גר בגפו (כפי שמקובל ברוב המדינות המערביות, ושלא כמו בתרבויות כפריות בהן הדורות הקודמים מתגוררים עם הילדים)

2.      הקשיש (או הקשישה) ללא בני זוג

3.      הקשיש מחוץ למסגרת תעסוקתית. חשוב לציין כי בנושא הזה אין הבדל בית תעסוקה בשכר לבין התנדבות- המשתנה היחיד שמכריע הוא נוכחות מסגרת תעסוקתית מסודרת, המחייבת נוכחות בחברת אנשים ומחוץ לבית למשך יותר מ-20 שעות שבועיות.

4.      הקשיש אינו בעל תחביבים. גם כאן, התחביבים ה"טובים" יותר נמצאו כתחביבים "חברתיים" יותר, כמו משחקים חברתיים (כולל משחקי קלפים), ספורט קבוצתי ועוד.

5.     
פעילות לקשישים הינה חלק מתוכנית העבודה של הדיור המוגן המיועד.

6.      הדיור המוגן מספק תמיכה רפואית (רופא או אחות) במשך כל שעות היממה- נתון שנכון לגבי כל בתי אבות באשר הם בארץ.


איכות החיים משתפרת בדיור מוגן, לא?

אולי את זה הרבה יותר קשה לבדוק, אבל אין ספק שמדובר בנתון לא פחות מעניין. מתברר, ולא במפתיע, שמדובר באותם הגורמים בדיוק שהופכים בית הורים לאטרקטיבי יותר גם מבחינת איכות החיים.

מחקרים שונים השתמשו בכלים שונים למדידת איכות החיים- החל בשאלונים סטנדרטיים (כמו SQL ואחרים), דרך מבחנים השלכתיים, וכלה בראיון אישי ובניית פרופיל אישיות באמצעות שאלונים דמויי MMPI- כולם הגיעו לתוצאות דומות.

מעניין לציין כי מדד איכות החיים של קשישים, הן אלו שהתגוררו במסגרת בית הורים והן אלו שלא, כמעט ולא הייתה תלויה במידה של פעילויות לקשישים שהוצאו, רמת הדיור, איכות השירות וכו'. המשתנה הכי מנבא היה שביעות הרצון של הקשיש מהקשרים החברתיים שיצר- עוד הוכחה להיותנו יצורים חברתיים מאוד.

לסיכום, מחקרים רבים הפריחו את המיתוס שדיור מוגן מוריד את תוחלת או איכות החיים של קשישים. המדד שהכי חשוב לבדוק לגבי בית הורים פוטנציאלי הוא ההרכב החברתי- האם מדובר באנשים בעלי אותו רקע (השכלתי, שפתי, תעסוקתי...) כמו הקשיש.

 

 15/12/2011    roots.co.il
פורום בתי אבות / דיור מוגן

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר roots.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2021 roots.co.il כל הזכויות שמורות
אתר בתי אבות מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים בתחום
מחפשים בתי אבות מומלצים? מלאו את הטופס וקבלו הצעות
בית זה לא רק 4 קירות אלא מקום שיספק את כל הצרכים ליקיריכם - השאירו פרטים ומייד נחזור אליכם עם הצעות מהמקומות הטובים ביותר.

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
גיל:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!